Samochody

SAMOCHODY GAŚNICZO-RATOWNICZE

OSP W GÓRKACH WIELKICH

Obecnie OSP w Górkach Wielkich dysponuje trzema pojazdami ratowniczo-gaśniczymi  tj. średnim pojazdem m-ki Star 266, średnim pojazdem m-ki Magirus 170D11 oraz lekkim pojazdem ratownictwa technicznego m-ki Ford Transit.

Pierwszym mechanicznym pojazdem jakim dysponowała OSP w Górkach Wielkich był samochód marki DODGE. Samochód ten został wprowadzony na stan jednostki w roku 1949, po przeprowadzonym remoncie kapitalnym. Służył  on góreckim strażakom do roku 1972.

W roku 1972 Ochotnicza Straż Pożarna w Górkach Wielkich otrzymała fabrycznie nowego ŻUKA.

Latem 1986 roku górecka straż pożarna wzbogaciła się o kolejny (drugi) pojazd ratowniczy. Był to wycofany z użytkowania w OSP Wisła-Malinka średni pojazd ratowniczo-gaśniczy m-ki STAR 25. Z uwagi na pewne uszkodzenia, konieczna była naprawa blacharsko-lakiernicza. Po wykonaniu niezbędnych napraw, OSP w Górkach Wielkich posiadała dwa samochody, gotowe do użycia w razie potrzeby w akcji ratowniczej.

Rok 1992 był dla góreckich strażaków bardzo dobrym rokiem. Za sprawą druha Tadeusza MADZI, który dzięki swoim osobistym kontaktom ze strażakami niemieckiego miasta Baiersdorf doprowadził do przekazania przez niemiecką jednostkę ochotniczej straży pożarnej, dla naszej OSP używanego pojazdu ratowniczo-gaśniczego marki MAGIRUS. Kolejny taki prezent OSP w Górkach Wielkich otrzymała w następnym roku. W dniu 30 listopada 1993 roku, druh Tadeusz MADZIA przywiózł z Baiersdorfu  kolejny pojazd ratowniczy marki MAGIRUS.

W kwietniu 2000 roku OSP w Górkach Wielkich nabyła od OSP w Lipowcu używany lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki ŻUK. Samochód poddano kapitalnemu remontowi i odtąd jednostka OSP w Górkach Wielkich dysponowała trzema samochodami pożarniczymi, gotowymi do niesienia pomocy.

W roku 2005 jednostka OSP w Górkach Wielkich wzbogaciła się o  samochód ratowniczo-gaśniczy m-ki STAR 266, który służy strażakom do chwili obecnej.

Do obecnej chwili użytkowany jest też pozyskany w roku 2008 od ochotniczej straży pożarnej z niemieckiego Baiersdorf średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAGIRUS 170D11.

W roku 2012 OSP w Górkach Wielkich nabyła lekki pojazd ratownictwa technicznego marki FORD TRANSIT.